Háziállat a lakásban    

     

Nagyon szigorú vélemények szerint nem szabadna lakásban állatot tartani, mert az gondot okoz a gazdinak, a háziállatnak pedig végképp nem ideális környezet. Egyes négylábúakat a gazdik családtagként kezelnek és az ilyen szerető környezetben is lehet jó sora a cicának vagy a kutyának. Szeretettel, odafigyeléssel és törődéssel még inkább teljessé tehető a lakásban tartott háziállatok élete.  A komfortérzet kialakitásához olyan állatbarát környezetet kell kialakitanunk, mely illeszkedik az állatok ösztöneihez.

Ha valaki háziállatot tart az otthonában az tudja hogy nem könnyű feladat úgy állatbarát környezetet kialakítani a lakásban, hogy a lakberendezés tökéletesen harmónikus maradjon, a speciálisan állatoknak tervezett bútorok beleilleszkedjenek a környezetbe és az állat is jól érezze magát, megkapja azt a teret amelyben jobban elviseli a lakásban töltött hosszú időt.

Különösen igaz lehet ez a cicák esetében, akik különösen szeretik a speciálisan nekik kialakított helyeket ahol futkározhatnak, ugrándozhatnak, bujkálhatnak, lustálkodhatnak és élesithetik a körmeiket. Eszményinek egy külön szoba tekinthető, de ez valószinűleg csak a kiváltságos macska úraknak és hölgyeknek adatik meg. A nappaliban elhelyezett cica bútorokat úgy ajánlott elhelyezni, hogy az szervesen és vizuálisan elrejtve olvadjon bele a szoba hangulatába. A szekrény tetejére felvezető létra vagy egyéb felmászási lehetőség, a kellemes és eldugott pihenőhely, a helyiségek közötti, különböző átjárási útvonalak biztositása gondos tervezést igényel. A praktikus megoldások nemcsak a cicák számára teszi könnyebbé az életet, hanem valószinűleg bútorainkat, függönyeinket is megóvja.

 

Ma már nem kell bizonygatni, hogy a lakásban tartott kutyák többnyire boldogabbak, mint kertben tartott társaik, hiszen sokkal közelebb vannak szeretett gazdájukhoz, változatosabb az életük, többet sétálnak, sokkal ápoltabbak.

Biztonságos környezetre van szükségük, ezt azonban odafigyeléssel és a kellő óvintézkedések megtételével kell megtermteni.

A legfontosabb, hogy észben tartsuk, a rágcsálás, a rombolás a kutyák ösztönös reakciója a szorongásra, nem rosszindulatból, bosszúból tesznek kárt tárgyainkban, csupán a stresszt próbálják meg levezetni. A megelőzés első pontja tehát a távollétünkből fakadó feszültség tompítása. Fontos, hogy belássuk, hogy ha a kutyánk nem úgy "működik", ahogy elvárnánk, akkor mindig a saját viselkedésünket kell felülvizsgálni.