Akadálymentes otthon
Ahhoz, hogy a társadalom az akadálymentes világ megteremtésében egyöntetűen és odaadással részt vállaljon, először az egyes embernek kell példát mutatnia otthona kialakításával és berendezésével. Bármely ház felépítésénél, bármely lakótér kialakításánál és azok berendezésénél figyelembe kell venni az egyetemleges használhatóság kívánalmát. Az ilyen otthon tükör a világnak.
Egyetemes tervezés:
Az egyetemes tervezés eszméje az a preventív gondolkodásmód, tervezési stratégia, amely már a tervezés folyamatának az elején figyelembe veszi a használók képességeinek különbözőségét. E tervezési stratégia gyakorlásával olyan termékek jönnek létre, amelyek különleges tervezési megoldások és adaptáció nélkül biztosítják a lehető legtöbb ember számára a legteljesebb és legönállóbb használhatóságot.Jelen esetben a “termékek” megnevezés a legkülönbözőbb használati tárgyakon, eszközökön túl valamennyi, az ember által formált környezetre, szolgáltatásra és infrastruktúrára is vonatkozik, tehát a köz-, és lakóépületekre is. Termékek, minthogy ezek is valamilyen ember által végzett tervezési folyamat eredményeként jönnek létre.
Akadálymentesítés:
Az akadálymentesítés a fogyatékkal élők számára olyan feltételek biztosítását jelenti, mely kiküszöböli azokat a hátrányokat, melyeket fogyatékosságuk miatt el kell szenvedjenek. Más segítséget igényel egy mozgásában korlátozott, egy hallássérült, egy gyengénlátó vagy akár értelmi fogyatékos embertársunk. Hasznukra lehetünk különféle eszközökkel, tudatos környezetformálással, és segítségünkkel.
Nemcsak mozgássérülteknek érdemes akadálymentes otthonban gondolkodni!
A legalább fizikailag akadálymentesített környezet nem csupán a ténylegesen segédeszközöket használók számára, hanem például a nehezen mozgó idősek, vagy épp a szintén „segédeszközzel”, azaz a rendszeresen babakocsival járók, gyerekbiciklit magukkal vivők számára is kényelmesebb. Sőt, gyermekeink számára is egyértelműen kényelmesebb, biztonságosabb és használhatóbb az akadálymentes lakóhely.
Megfontolandó mindenkinek az otthona akadálymentesített megtervezése és megvalósítása, hiszen bárki, bármikor kerülhet olyan váratlan helyzetbe, amikor elengedhetetlen szükséglet az ilyen kialakítású lakókörnyezet. Emellett az élet természetes előrehaladásával is jönnek olyan életszakaszok (kisgyermekes korszak, egy baleset utáni lábadozás, vagy épp az idős kor), amikor jobb és kényelmesebb az akadálymentesen kialakított otthon.